Türkiye’de Bir İlk Yaşandı! ‘Çok Yaşlı Nüfuslu Ülke’ Statüsüne Düştük!

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de yaşlı nüfus oranı toplam nüfusun yüzde 10,2’sine ulaştı. Bu durum, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler kriterlerinde ‘çok yaşlı nüfuslu ülke’ statüsüne düştüğünü gösteriyor.

‘ÇOK YAŞLI NÜFUSLU ÜLKE’

Anadolu Ajansı, TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları istatistikleri ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerini bir araya getirdiği bir analiz yayımladı. Türkiye’nin artık Birleşmiş Milletler verilerine göre ‘çok yaşlı nüfuslu ülke’ olduğu belirlendi.

‘TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK, YAŞLI NÜFUSU YÜKSEK ÇIKTI’

Birleşmiş Milletler verilerine göre, yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranının yüzde 10’u geçmesi durumunda, söz konusu ülkeler için ‘çok yaşlı nüfuslu ülke’ tanımlaması yapılıyor. Türkiye’de ise 65 yaş ve üzerindeki yaşlı nüfus yüzde 10,2’ye ulaştı. Bu, Türkiye tarihinde bir ilk olarak kaydedildi.

Yapılan analizler, bu durumun gelecekte daha da kötüleşeceğini gösteriyor.

Anadolu Ajansı’nın projeksiyon çalışmasına göre, 2030 yılında yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranının yüzde 12,9’a, 2040 yılında yüzde 16,3’e, 2060 yılında ise yüzde 22,6’ya yükseleceği öngörülüyor. Bu veriler, yaşlı nüfusun artış eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Türkiye Emekliler Derneği adına BM Yaşlanma Çalışma Grupları Delegesi Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Türkiye’nin yaşlı nüfusu için kapsamlı bir insan hakları sözleşmesi oluşturulması konusunda olumlu bir niyet beyan ettiğini belirtti.

Ancak, yaşlı haklarının yasal güvence altına alınması gerektiğini vurgulayarak, Anayasa’da yaşlılara yönelik pozitif ayrımcılığa dair hükümlerin hayata geçirilmesinin önemini vurguladı. Bu adımların, yaşlıların refahını artırarak daha rahat bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacağı ifade edildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x