Trabzon Kültür Yolu Festivali başlıyor

TRABZON – Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 22-30 Haziran tarihleri arasında Trabzon’da düzenlenecek olan Trabzon Kültür Yolu Festivali yarın başlıyor. 9 gün sürecek festivalde konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden atölyelere, çocuk etkinliklerinden dijital sanatlara kadar çeşitli etkinlikler halkla buluşacak.

Kentte ilki geçen yıl Sümela Kültür Yolu adı ile düzenlenen festivalin açılış gününde rap müziğin popüler isimlerinden Semicenk Trabzon Fuar Alanı’nda dinleyicileriyle buluşacak. 23 Haziran’da ise aynı sahnede Karadeniz Müziği’nin temsilcilerinden Resul Dindar konser verecek. 24 Haziran’da Fuar Alanı’nda Ferhat Göçer, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde ise İsmail Türüt dinleyiciyleriyle buluşacak. Konserler, Fuar Alanı’nda 25 Haziran’da Sinan Akçıl, 26 Haziran’da Madrigal, 27 Haziran’da Buray, 28 Haziran’da Simge, 29 Haziran’da Haluk Levent, 30 Haziran’da Ebru Yaşar sahneleriyle sürecek.

Görsel sanata ilginin yoğun olduğu Trabzon’da birçok resim sergisi de sanatseverlerle buluşacak. “Naci El Ali’den Hanzala”, “Trabzon Mimarisinden İzdüşümler”, “Zirvedeki Renkler”, “Atatürk Kültür Yolunda”, “Batılı Seyyahların Gözünde Trabzon Kalesi”, “Kentler ve Güzellikler Sergisi 5”, “Suret-i Selatin Osmanlı Padişahları Sergisi” ve “Yaşam” sergileri 9 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Trabzon Kültür Yolu Festivali’nde 4 tiyatro oyunu da izleyicilerle buluşacak. Haluk Ongan Sahnesi’nde gerçekleştirilecek tiyatro etkinliklerinde 22 Haziran’da Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Kadınlar, Filler ve Saireler”, 26 Haziran’da İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Bir Picasso”, 27 Haziran’da İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Bence Katil Öldürdü”, 28 Haziran’da Sivas Devlet Tiyatrosu’nun “Donör” oyunu sahnelenecek.

Samsun Devlet Opera ve Balesi 22 Haziran’da KTÜ AKM Hasan Saka Salonu’nda “Saraydan Kız Kaçırma”, 23 Haziran’da Haluk Ongan Sahnesi’nde “Okulumuz Orman”, 24 ve 25 Haziran’da “Bir Tenor Aranıyor” ve 29 Haziran’da KTÜ AKM Hasan Saka Salonu’nda “Carmen” opera va bale gösterilerini sahneleyecek.

Festivalde ayrıca birçok söyleşi, çocuk etkinliği, gastronomi etkinliği ve atölye etkinlikleri yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x